Tradamol to lek zawierający kodeinę. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała ostrzeżenia dotyczące stosowania tego leku. Głównie dotyczy to dzieci i nastolatków, ale ostrzeżenie zawiera też informacje ważne dla chorych na bezdech senny.
FDA przeanalizowała raporty z ostatnich pięćdziesięciu lat. Odkryto 64 zgłoszenia związane z trudnościami z oddychaniem, w tym 24 zgony dzieci i młodzieży związane z kodeiną. Spora część tych zgłoszeń jest związana bezpośrednio z lekiem o nazwie Tradamol.
Stwierdzono, że kodeina i leki ją zawierające nie powinny być stosowane u osób w wieku 12-18 lat, jeśli występuje też otyłość lub zaburzenia oddechu – właśnie obturacyjny bezdech senny lub ciężka choroba płuc.
W Polsce kodeina jest często składnikiem innych leków, zawierających na przykład kwas acetylosalicylowy – i tutaj pojawią się znane nazwy – Aspiryna, paracetamol, ibuprofen, a także Antidol i cały szereg leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych – dostępnych także bez recepty. Warto więc przemyśleć ich częste używanie w przypadku problemów z oddychaniem, bezdechem i młodym wiekiem pacjenta.
Za Wikipedią:
Kodeina, metylomorfina – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów fenantrenowych, wchodzący w skład opium (0,7–2,5%). Jest zaliczana do grupy substancji opioidowych i ma silny depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy; w swojej grupie jest druga pod tym względem po morfinie. Jest metylową pochodną morfiny, chemicznie z niej otrzymywaną, i wykazuje podobne działanie. Znosi odczuwanie bólu (w większych dawkach całkowicie), wywołuje euforię, senność, błogą apatię, wprowadza w stan niewrażliwości na przykre doznania, spowalnia perystaltykę żołądka i jelit, powoduje zanik odczuwania głodu.
(link)
Źródło: rynekaptek.pl